2012-12-13 22:46:22
Φωτογραφία για Οι διαιτητές ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό σε ήττα
Από τα χαμένα ριμπάουντ και τα σφυρίγματα των διαιτητών ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Χίμκι (78-77) στην χιονισμένη Μόσχα και θα τερματίσει στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας! Στους «πράσινους», επίσης, κόστισαν οι 12 χαμένες βολές (22/34)! Σε κάθε περίπτωση μετά την αποψινή ήττα ο Παναθηναϊκός τερματίζει στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Οι διαιτητές Γκαρθία (Ισπανία), Ζαμοίσκι (Πολωνία) και Γιαβόρ (Σλοβενία) έκαναν ξεδιάντροπα ότι μπορούσαν για να ηττηθούν οι «πράσινοι» και να νικήσει η Χίμκι. Αφού δεν τα κατάφεραν στα υπόλοιπα 39’ του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό (74-74 μετά από καλάθι του Στέφαν Λάσμε), σφύριξαν αντιαθλητικό φάουλ, που δεν υπήρχε, στον Διαμαντίδη και υπέρ του Λόντσαρ στην δεύτερη προσπάθεια του να πετύχει καλάθι.Ο σέντερ της Χίμκι ευστόχησε στις δύο βολές (76-74) 37’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης και στην επίθεση των γηπεδούχων, που ακολούθησε χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Αργύρη Πεδουλάκη, κόουτς των «πρασίνων», γιατί διαμαρτυρήθηκε προς τους παίκτες του για χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και όχι για το φάουλ, που κέρδισε ο Ρίβερς με 15’’ να απομένουν για την λήξη! Ακολούθησε και δεύτερη τεχνική ποινή στον πάγκο του Παναθηναϊκού, ενώ ο Πεδουλάκης ήταν έξαλλος με τους διαιτητές και βγήκε κυριολεκτικά έξω από τα ρούχα του!..
. Το πουκάμισο του βγήκε από το παντελόνι, ενώ οι Ρίβερς, Λόντσαρ με τρεις βολές διαμόρφωσαν το 78-74. Το τρίποντο του Μπανκς στην εκπνοή δεν ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στους «πράσινους», μετά το αντιαθλητικό φάουλ και τις δύο τεχνικές, ποινές, που... ανακάλυψαν οι τραγικοί «ρεφ» του σημερινού ματς. Οι Γκαρθία, Ζαμοίσκι και Γιαβόρ εκτέθηκαν χωρίς λόγο, καθώς η ρωσική ομάδα ακόμα και εάν έχανε θα προκρινόταν στο «Τοπ 16» ως τέταρτη του ομίλου. Νικητής αισθάνεται ο Αργύρης Πεδουλάκης, που δήλωσε υπερήφανος για τους παίκτες του παρά την ήττα τους στη Μόσχα από την Κίμκι.«Το πρώτο που θα ήθελα να πω είναι πως είμαι υπερήφανος για τα παιδιά, υπό τις συνθήκες που έγινε το παιχνίδι. Είχαμε μόλις 20 λεπτά προετοιμασία, φτάνοντας στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, ειδικά στην άμυνα. Στο δεύτερο βρήκαμε ρυθμό, παρά το πρόβλημα με το Σχορτσανίτη και τα προβλήματα με τα φάουλ που είχαμε με το Λάσμε και τον Τσαρτσαρή. Γυρίσαμε το παιχνίδι, το παλέψαμε, ήμασταν καλύτεροι, αλλά έγιναν λάθη. Ο Παναθηναϊκός είναι καινούρια ομάδα που χτίζεται και ο χαρακτήρας είναι ότι θέλει να κερδίζει. Είμαστε ομάδα που πολεμάει κάθε λεπτό. Θεωρώ ότι κερδίσαμε το παιχνίδι. Αισθανόμαστε νικητές».