2012-12-02 15:31:26
Φωτογραφία για Ίκαρος Καλλιθέας-Κολοσσός Ρόδου 86-66
Την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ίκαρος ο οποίος αν και αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα χωρίς τον άτυχο Κυρίτση, επικράτησε με 86-66 επί του Κολοσσού που υπέστη την 5η του σερί ήττα.

Την 3η του σερί νίκη και 5η συνολικά φέτος πέτυχε ο Ίκαρος ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 86-66 του Κολοσσού για την 8η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, στο κλειστό της Γλυφάδας.

Ο Ίκαρος αν και υποχρεώθηκε να παίξει για μεγάλο διάστημα χωρίς τον Αλέξη Κυρίτση που γύρισε το πόδι του σοβαρά και θα υποβληθεί σε ακτινογραφίες για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του, κατάφερε να επικρατήσει του αντιπάλου του.

Την 5η του σερί ήττα υπέστη ο Κολοσσός ο οποίος πλέον βρίσκεται σε δυσχερή θέση, καθώς μετά το καλό του ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, διανύει περίοδο αγωνιστικής κάμψης.

Ο αγώνας:

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Κολοσσό, παρ΄ότι έπαιζε εκτός έδρας. Προηγήθηκε με 5-0, ισοφαρίστηκε σε 5-5, όμως απάντησε πολύ γρήγορα και προηγήθηκε με 5-10. Οι "θαλασσί" ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα κι επίθεση, παίρνοντας τον... αέρα του Ικάρου.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι και δεν μπορούσαν με ευκολία να πετύχουν το καλάθι, καθώς τα ποσοστά τους δεν ήταν πολύ καλά. Με τον Καλαμπόκη να ευστοχεί σε βολές ο Κολοσσός βρέθηκε στο +6 (9-15), ενώ ο Ντέντι έγραψε στο 9ο λεπτό το 12-19. Το μόνο που κατάφερε ο Ίκαρος ήταν να μειώσει σε 15-19 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, έχοντας 2/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα.

Με τους Γκίμπσον και Γιαννακίδη να σηκώσουν το βάρος στην επίθεση,  ο Ίκαρος έτρεξε ένα σερί 6-0 το οποίο ήταν αρκετό για να του δώσει το προβάδισμα (23-21). Οι "θαλασσί" απάντησαν με δικό τους 6-0 (23-27), όμως ο Ίκαρος έπαιζε πια με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ο Κυρίτσης ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων με το οποίο ξέφυγαν 30-27.

Τα τρίποντα των Στρναντ και Φαγιέ ήταν καταλυτικά και τελικά ο Κολοσσός, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό. Στο τέλος του α' ημιχρόνου, ο Ίκαρος είχε 8/18 τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός με 2/13. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6 κλεψίματα έναντι 1, ενώ έλεγχε τα ριμπάουντ (20-17), έχοντας επίσης και 8 επιθετικά.

Βρήκε ρυθμό ο Ίκαρος

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το β' ημίχρονο, ο Ίκαρος ο οποίος πλέον είχε το μομέντουμ του αγώνα και είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό του. Ένα γρήγορο κι επιμέρους 10-1 μετέτρεψε το σκορ σε 46-31 με τον Κολοσσό πια να μην έχει την απαιτούμενη υπομονή στην επίθεση.

Με βολές του Βρκιτς η διαφορά άγγιξε και τους 16 πόντους (49-33), ενώ ο Κολοσσός έψαχνε μάταια λύσεις σε άμυνα κι επίθεση. Ο Γεωργαλής μείωσε στους 11 (52-41), όμως οι γηπεδούχοι ήταν πια πολύ εύστοχοι από τα 6.75μ. Δύο σουτ τριών πόντων από τους Φάγιε και Στρναντ έδωσαν βαθιές ανάσες στον Ίκαρο. Η αγωνιστική άνοδος του Χάτεν βοήθησε τον Κολοσσό να μειώσει σε 57-46 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Στο δ' δεκάλεπτο, ο Κολοσσός πλησίασε ακόμα περισσότερο και με τον Χάτεν μείωσε σε 57-50, αρχίζοντας να πιέζει τον Ίκαρο που είχε χάσει τον Κυρίτση με τραυματισμό και τον Γκίμπσον με 4ο φάουλ. Ο Γεωργαλής μείωσε και πάλι στους 7 (59-52), όμως οι γηπεδούχοι με δύο εξαιρετικές άμυνες, έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 και έστειλαν τη διαφορά στους 12 πόντους (64-55).

Μάλιστα, ο νεαρός Λαρεντζάκης με πέντε δικούς του πόντους, κατάφερε να δώσει βαθιά ανάσα στον Ίκαρο γράφοντας το 69-55 στο 35', υποχρεώνοντας τον Μηνά Γκέκο να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ βλέποντας τον αντίπαλο να φεύγει και πάλι με 14 πόντους διαφορά. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στη συνέχεια και ο Ίκαρος έφτασε στην τελική επικράτηση με 86-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-30, 57-46, 86-66

Ίκαρος (Πρίφτης): Στρναντ 13(3), Λαρεντζάκης 8(2), Κυρίτσης 8, Βρκιτς 15(2), Ουάιατ 2, Φαγιέ 13(3), Γκίμπσον 15(2), Γιαννακίδης 8(2), Αγαδάκος, Σίμτσακ 4.

Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλλής 9(1), Κουμπούρας 4, Χάτεν 14, Καλαϊτζής 7(1), Βουγιούκας, Καλαμπόκης 4, Ντέντι 11, Λάνγκφορντ 4, Τσαλδάρης 13(2).

Πηγή:sport24.gr