2012-11-25 19:49:41
Φωτογραφία για Τα φαντάσματα του Φερέιρα και του Παπουτσέλη στα Περιβόλια
Ο Πλατανιάς νίκησε 2-1 τον κακό Παναθηναϊκό, που θύμισε την ομάδα του Φερέιρα και όχι του Ρότσα, αλλά τη δόξα των Κρητικών έκλεψε η κωμικοτραγική διαιτησία Αρετόπουλου και βοηθών που διαμόρφωσαν ξεκάθαρα το αποτέλεσμα. Αρχικά ζήλεψε την δόξα του Καλόπουλου, ακυρώνοντας πεντακάθαρο γκολ του Τοτσέ στο 22' λόγω της υπόδειξης του βοηθού Δημητριάδη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό είπε να αντιγράψει τον μέγιστο Παπουτσέλη δίνοντας ένα πέναλτι στον Βύντρα, που μόνο ο ίδιος πρέπει να είδε...Ο Παναθηναϊκός, πάντως, που δεν μπορούσε να βρει... αντίδοτο στην οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, θα έπρεπε να προηγηθεί στο 23'! Η κάθετη... πάρε-βάλε του Ζέκα, έγινε γκολ από τον Τοτσέ αλλά ο επόπτης Δημητριάδης ακύρωσε το πεντακάθαρο τέρμα του Ισπανού, ο οποίος καλυπτόταν... μόνο πέντε μέτρα! Το 0-1 δεν έγινε ποτέ και ένα τέταρτο αργότερα, η κλάση του Ουκάρ και ο... ύπνος των Βύντρα- Βελάσκες έβαλε μπροστά τους Κρητικούς
. Ο Γάλλος κατέβασε ιδανικά με το αριστερό, εκτέλεσε με το δεξί και έστειλε την μπάλα εκεί που δεν πιάνεται, βάζοντας σε ρόλο οδηγού την ομάδα του. Η υπόδειξη του Δημητριάδη ήταν μόνο η αρχή. Στην επανάληψη και ενώ ο Πλατανιάς είχε το... μαξιλαράκι του 1-0, ο διαιτητής Αρετόπουλος έκανε «δωράκι» και το 2-0 για τους Κρητικούς! Υπέδειξε πέναλτι που ποτέ δεν έγινε, ο Αναστασάκος νίκησε τον Καρνέζη και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός είχε να ανεβεί έναν... Γολγοθά, μείωσε σε 2-1 από πέναλτι του Τοτσέ- που ήταν παράβαση- ο Ρότσα τα έπαιξε όλα για όλα, βάζοντας και τον Πετρόπουλο αλλά η αποβολή του Ζέκα στο 85' ήταν το... κερασάκι στην τούρτα. Ο Πλατανιάς δεν απειλήθηκε και κράτησε μέχρι τέλους το υπέρ του σκορ! Όταν ο διαιτητής και οι επόπτες θέλουν να γίνουν πρωταγωνιστές, τα παιχνίδια... τινάζονται στον αέρα! Οι αποφάσεις του Αρετόπουλου (ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ των Κρητικών) και του επόπτη Δημητριάδη (ακύρωσε γκολ του Τοτσέ) έκριναν την αναμέτρηση. Πυρ και μανία ο Γιάννης Αλαφούζος με τον Αρετόπουλο! Ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού... τιτίβισε, έχοντας αρκετά παράποντα από τον διαιτητή στην αναμέτρηση με τον Πλατανιά! «Ο Αρετόπουλος ακύρωσε κανονικό γκολ του ΠΑΟ και όλα τα φάουλ ανάποδα πόσο μπορούμε να ανεχόμαστε αυτήν την διαιτησία »; ήταν το... τιτίβισμα του Αλαφούζου, ο οποίος αναφέρεται στο κακώς ακυρωθέν γκολ του Τοτσέ, ο οποίος υποδείχθηκε σε θέση οφ-σάιντ αλλά και σε πειθαρχικές αποφάσεις του Αρετόπουλου.