2012-11-19 22:00:00
Φωτογραφία για Απόλλων Πατρών-Άρης 64-53
Την 3η του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλων Πάτρας που νίκησε με σκορ 64-53 τον Άρη και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα υπέστη ο Άρης, ο οποίος δεν τα κατάφερε στην Πάτρα κι έχασε από τον τοπικό Απόλλωνα με σκορ 64-53 για την 6η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Σπουδαία σε σημασία νίκη πέτυχε ο Απόλλων, στην προσπάθεια που κάνει για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Πλέον, άφησε πίσω του τον Άρη, κατακτώντας το τρίτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, ήταν φαίνεται να μην πάρει φόρα, καθώς πέτυχε την 3η της συνεχόμενη νίκη. Όπλο της η καλή της άμυνα και το καλό της ποσοστό στα δίποντα (22/39). Για τα τρίποντα τι να πει κανείς, από τη στιγμή που οι Πατρινοί είχαν 0/18 σουτ!

Πάντως, ο Άρης δεν το εκμεταλλεύτηκε αυτό, έχοντας 19 λάθη έναντι 10. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο ΜακΚόλουμ με 15 πόντους, ενώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Γκραντ.

Ο αγώνας:

Νευρικά ξεκίνησαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, χάνοντας διαδοχικά καλάθια. Μοιραία, το παιχνίδι πήγε σε χαμηλό σκορ... Ο Ιβάν Κρόλο με δίποντο έγραψε το 8-3 στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ακολούθησε ένα επιμέρους 7-1 από τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι έκαναν το σκορ 9-10.

Τελικά, το σκορ του α' δεκαλέπτου έγραψε ο Γκραντ με 1/2 βολές, σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας.

Σταδιακά στο β' δεκάλεπτο, ο Απόλλων άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, σε μία προσπάθεια να επιβάλει το ρυθμό και να εκμεταλλευτεί την έδρα του. Ο Κρόλο με δικό του καλάθι έγραψε το 23-17 στο 15ο λεπτό, ενώ οι Πατρινοί βρέθηκαν και στο +10 (27-17), μετά από καλάθι του Γκραντ.

Η διαφορά άγγιξε και τους 15 πόντους (32-17) στο 19', με τον Απόλλωνα να δείχνει πια ο κυρίαρχος του αγώνα, παρά την φοβερή αστοχία του από τα 6.75μ.

Αντέδρασε ο Άρης, αλλά δεν είχε συνέχεια Στην επανάληψη, ο Απόλλων δεν είχε παρά να κρατήσει την υπέρ του διαφορά, προκειμένου να τελειώσει το παιχνίδι, για να πάρει τη νίκη. Ωστόσο, υπήρξε αντίδραση από τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου, οι οποίοι μετέτρεψαν το 34-19 σε 40-35, τρέχοντας ένα επιμέρους 16-6.

Πάντως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους, έκλεισαν ξανά στην άμυνα τους και τελικά με τον Γκραντ να ευστοχεί σε 2/2 βολές έκλεισαν το γ' δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 47-40.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πλησίασε στους 7 πόντους και στο δ' δεκάλεπτο (51-44) μετά από καλάθι του Σαρικόπουλου, αλλά τελικά ο Τέρνερ έδωσε βαθιά ανάσα για την ομάδα του στην επόμενη επίθεση (53-44).

Στο τρίλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, ο Βεργίνης μείωσε σε 57-49 και ο Νίκος Βετούλας έσπευσε να πάρει τάιμ άουτ. Τίποτα πάντως δεν άλλαξε, καθώς ο Πέτροβιτς έπιασε στον ύπνο τους παίκτες του Άρη και σκόραρε για το 59-49.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 32-19, 47-40, 64-53

Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόμουλ 15, Αργυρόπουλος 9, Γκραντ 14, Λιανός 2, Πέτροβιτς 2, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 10, Ζαφείρης, Τέρνερ 6, Κρόλο 6.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 9(1), Χαντ, Πελεκάνος 5(1), Τσιάρας 2, Ασημακόπουλος 3(1), Καραποστόλου 9(1), Χαρίσης 5, Μποχωρίδης 3(1), Σαρικόπουλος 8, Βεργίνης 9(1), Τσακαλέρης.