2012-11-18 18:25:02
Φωτογραφία για Πανιώνιος-ΑΓΟ Ρεθύμνου 70-86
Με τον πλέον οδυνηρό τρόπο υπέστη ο Πανιώνιος την πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς έχασε μέσα στην έδρα του από το εξαιρετικό Ρέθυμνο με σκορ 86-70

Τους χόρεψε πεντοζάλη το Ρέθυμνο στη Νέα Σμύρνη... Η ομάδα του Στέργιου Κουφού τελειώνοντας το ματς με εξαιρετικά ποσοστά έφτασε εύκολα στο τελικό 86-70 και υποχρέωσε τον Πανιώνιο στην πρώτη του ήττα στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Πανιώνιος των πέντε νικών στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, έδειξε ανήμπορος να ακολουθήσει το ρυθμό του Ρεθύμνου και μετά το α' δεκάλεπτο, περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού είχαν εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα έχοντας 56% (19/34) και 58% (14/24) αντίστοιχα, ενώ έλεγξαν και τα ριμπάουντ (26-33).

Τα λάθη τους στο τέλος, έδωσαν την ευκαιρία στον Πανιώνιο να μειώσει στους 16, καθώς στο β' ημίχρονο η διαφορά φλέρταρε συνεχώς με τους 30 πόντους.

Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη για το Ρέθυμνο και τέταρτη φετινή, δείχνοντας πως εξακολουθεί να διαθέτει ένα ανταγωνιστικό σύνολο και τη σεζόν που μόλις ξεκίνησε.

Ο αγώνας

Καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Πανιώνιο ο οποίος προηγήθηκε με σκορ 5-0 και πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Ο Κάρτερ ισοφάρισε σε 5-5, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ πότε με τον Παππά και πότε με το Γιάνκοβιτς. Τελικά, ο Αγγελόπουλος με τρίποντο έκανε το 10-11, δίνοντας για πρώτη φορά στο Ρέθυμνο το προβάδισμα στο 5ο λεπτό του αγώνα.

Έκτοτε, οι Κρητικοί με όπλο την άμυνά τους κι έχοντας επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Ακολούθησε σερί 9-2 από πλευράς φιλοξενούμενων οι οποίοι μετέτρεψαν το σκορ σε 13-20 χάρη στα σουτ των Ντούβνιακ και Αγγελόπουλου. Ο Πανιώνιος πλησίασε στους 5 (15-20) με βολές του Μπατή, ενώ ο Τσόχλας με τρίποντο έγραψε το 15-23 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Πάτησε γκάζι το Ρέθυμνο

Με το καλημέρα στο β' δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά (15-25), χάρη στον Αγγελόπουλο που έμοιαζε ασταμάτητος. Ο τελευταίος έκανε και το 17-27, όμως ο Γιάνκοβιτς μείωνε για τον Πανιώνιο. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, δεν είχαν καθαρό μυαλό σε άμυνα κι επίθεση, δεν μπορούσαν να απαντήσουν στα τρίποντα του Ρεθύμνου και ξαφνικά βρέθηκαν όχι μόνο να ακολουθούν στο σκορ αλλά και να κυνηγάνε για να μειώσουν μία μεγάλη διαφορά.

Δύο σουτ έξω από τα 6.75μ. των Ντούβνιακ και Πέτγουεϊ έκαναν το σκορ 24-38 στο 15'. Η άμυνα του Πανιωνίου "έμπαζε" νερά και τα τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου δεν μπορούσαν να αλλάξουν την κατάσταση. Ο εξαιρετικός Ντούβνιακ με τρίποντο έκανε το 27-44 με τη λήξη του ημιχρόνου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 17 πόντους! Τα 7/12 τρίποντα (58%) και τα 11/22 δίποντα (50%) ήταν καθοριστικά για το Ρέθυμνο που είχε τον έλεγχο και των ριμπάουντ (12-18).

Οι Κρητικοί εκτόξευσαν τη διαφορά

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος προσπάθησε να αλλάξει το ρυθμό, αλλά δεν τα κατάφερε... Ο Παππάς με λέι απ μείωσε σε 31-44 στο 22', όμως οι Κρητικοί αντέδρασαν πολύ γρήγορα. Ακολούθησε ένα επιμέρους 17-2 με το οποίο η ομάδα του Στέργιου Κουφού ξέφυγε με 33-61 και προηγήθηκε με το 28 πόντους διαφορά!

Στο 25' τραυματίστηκε ο Μπρεντ Πέτγουεϊ ο οποίος πάντως σηκώθηκε και πήγε περπατώντας μέχρι τον πάγκο της ομάδας του, χειροκροτούμενος από τους συμπαίκτες του και τον κόσμο στη Νέα Σμύρνη. Η διαφορά έφτασε και τους 29 πόντους (34-63) μετά από τρίποντο του Ο' Μπράουν και ο Παππάς μείωσε σε 40-63 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου με τρία διαδοχικά καλάθια (40-63).

"Ξύπνησε" αργά ο Πανιώνιος

Πάντως, το Ρέθυμνο δεν πτοήθηκε καθόλου... Άλλωστε, είχε επιβάλει τόσο απόλυτα το ρυθμό του στο παιχνίδι που δεν μπορούσε ο Πανιώνιος να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι Κρητικοί με επιμέρους 7-2 ξέφυγαν και πάλι με 28 πόντους διαφορά (42-70), βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων.

Οι Τσόχλας και Αγγελόπουλος, έφεραν τη διαφορά ξανά στους 29 πόντους διαφορά (46-75, 48-77), όμως από εκεί κι έπειτα οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν. Ο Γιάνκοβιτς με κάρφωμα έκανε το 62-80, ενώ ο Αθηναίου με τρίποντο στο τέλος έγραψε το τελικό 70-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 27-44, 40-63, 70-86

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 2, Αθηναίου 8(1), Γκιμπς, Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας, Μπατής 11(1), Γιάνκοβιτς 17(2), Παππάς 22(2), Μπούκερ 5.

Ρέθυμνο (Κουφός): Ο' Μπράουν 15(3), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 3(1), Αγγελόπουλος 14(1), Τσόχλας 13(3), Ντούβνιακ 18(3), Κόμματος, Κάρτερ 2, Λάτοβιτς 9(1), Πέτγουεϊ 10(2).