2012-11-17 14:00:19
Φωτογραφία για Χρυσό μετάλλιο ο Αρζουμανίδης στο MMA
Ο Γιάννης Αρζουμανίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ερασιτεχνικού MMA που φιλοξενείται στην Κρακοβία.

Τον Γιάννη Αρζουμανίδη τον γνωρίζουμε ως αθλητή της ελευθέρας πάλης. Ο δύο φορές "χάλκινος" παγκόσμιος πρωταθλητής δεν κατάφερε να λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ωστόσο δεν έχασε τον καιρό του.

Ασχολήθηκε με τη μετάβαση στο ΜΜΑ (Mixed Martial Arts) και αυτή αποδείχθηκε απόλυτα επιτυχημένη, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα στα +100 κιλά που φιλοξενείται στην Πολωνία.

Ο δεύτερος Έλληνας αθλητής, ο Στέφανος Κωνσταντινίδης τραυματίστηκε στο γόνατο και δεν κατάφερε να συνεχίσει την προσπάθεια του στα 77 κιλά.

Ακόμα έξι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες αγωνίζονται τις επόμενες ώρες στην Κρακοβία.