2012-11-16 23:25:32
Φωτογραφία για ΦΟΒΗΤΡΟ Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ... ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 72-89!
Με τον πλέον πειστικό τρόπο, ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ είναι και πάλι εδώ. Μετά το μεγάλο "διπλό" στο Μιλάνο, ήρθε η σειρά της Βιτόρια και της Κάχα Λαμποράλ να υποκύψει στους πρωταθλητές που επικράτησαν εύκολα με 72-89 και αν ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν... έδινε ανάσες σε κάποιους παίκτες και αν δε χαλάρωνε η άμυνα στα τελευταία λεπτά που όλα είχαν κριθεί η διαφορά θα έπαιρνε... διαστημικές διαστάσεις.

Με μεγάλη βοήθεια από τον Τζος Πάουελ (12 π.), ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με σχεδόν... άριστα στατιστικά και με σχεδόν όλους τους παίκτες σε καλή μέρα, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά είναι ήδη στο Top-16 της Ευρωλίγκας και πλέον κυνηγάει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, αφού είναι ανοιχτή ακόμα και η πρώτη θέση μετά τη χθεσινή νίκη της Τσεντεβίτα (Δείτε το σχετικό θέμα ΕΔΩ).

Πλέον, η ερχόμενη Πέμπτη πρέπει να είναι γιορτή στο ΣΕΦ για τους πρωταθλητές που θα υποδεχθούν την Αναντολού Εφές και... οφείλουν μία απάντηση στους Τούρκους. Ο κόσμος έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να γεμίσει το ΣΕΦ και να σταθεί στο πλευρό του ΘΡΥΛΟΥ ΜΑΣ!

Ας πάμε στα του αγώνα Η Κάχα Λαμποράλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, αλλά ο Ολυμπιακός δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και δεν άργησε να προηγηθεί (5-6, 4'). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον πρωταθλητή Ευρώπης, όμως, έχοντας για... αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Πρίντεζη (8π.), να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +3 (19-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο νεοαποκτηθείς, Τζός Πάουελ, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε την αρχή, ο Κάιλ Χάινς ακολούθησε και οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 25-35 στο 15', μετά από τρίποντη... "βόμβα" του Πέρο Αντιτς. Η απάντηση της Κάχα ΛΑμποράλ ήταν άμεση, με αποτέλεσμα στο 17' το ματς να βρίσκεται σε απόσταση ενός τριπόντου (34-37). Χάινς και Σλούκας φώναξαν για μια φορά ακόμα "παρών" στέλνοντας τον Ολυμπιακό και πάλι στο +10 (34-44, 18') ενώ η συμπλήρωση των 20' βρήκε τους πρωταθλητές να προηγούνται με 40-47.

Χάινς και Σπανούλης σημείωσαν από 10 και 9 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ Πάουελ και Πρίντεζης είχαν από 8 πόντους.

O Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου και κυριάρχησε απόλυτα στην τρίτη περίοδο. Η Κάχα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά στους πέντε πόντους (44-49, 22'), αλλά η συνέχεια άνηκε στους πρωταθλητές, οι οποίοι με σερί 0-9 βρέθηκαν στο +14 (44-58, 25') και με μπροστάρη τον Χάινς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +19 (51-69).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησαν το προβάδισμα τους, ο Άντιτς έβαλε το… χεράκι του για να βγει με 5ο φάουλ από το ματς και ο Νοτσιόνι και η Κάχα έδειχνε να μην έχει πλέον ούτε λύσεις, ούτε δυνάμεις αλλά ούτε και διάθεση να το κυνηγήσει. Ο Χάινς από την πλευρά του Ολυμπιακού δεν έλεγε να σταματήσει να κάνει… πλάκα στους αντιπάλους του (18π με 9/10 2π) και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 20 (77-57) 7΄πριν το φινάλε ενός αγώνα που είχε ουσιαστικά… τελειώσει.

Η Κάχα Λαμποράλ βλέποντας τον πρωταθλητής Ευρώπης σοβαρό και ώριμο να διαχειρίζεται την διαφορά που είχε πάρει στο ματς, απλώς παραδόθηκε στη μοίρα της. Εξάλλου αυτή ήταν η τελευταία της ουσιαστικά ευκαιρία για πρόκριση και δεν κατάφερε να κρατήσει καν την διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα. Το τελικό 72-89 απλά επιβεβαίωσε την πολύ μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων στο ματς και την απόλυτη κυριαρχία του Θρύλου.

Δεκάλεπτα: 19-22, 40-47, 51-69, 72-89

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 12(1), Ρότζεστι, Μπιέλιτσα 3(1), Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 12(2), Πλάις 4, Ερτέλ 11(1), Όλεσον 13(3), Λάμπε 9(1), Κουζέρ 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 18, Λο 4, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 14(3), Περπέρογλου, Σλούκας 7(2), Μαυροειδής, Πάουελ 12, Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 13(1), Μάντζαρης 1.