2012-11-16 23:01:44
Φωτογραφία για ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ... ΕΦΕΣ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 77-71
Η Εφές κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση με 77-71 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμουτί δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, αλλά έκαναν την ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην έδρα τους στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Αναντόλου Εφές ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 20-18, καθώς ο Μαλίκ Χέρστον μείωσε για τους Ιταλούς. Στη συνέχεια οι Ιταλοί ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με 36-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι αντεπιτέθηκαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 54-52. Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς η Εφές είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 27-36, 54-52, 77-71.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 5, Βούγιασιτς 29(6), Ερντέν 9, Τουντσερί 2, Σιπ 2, γκόνλουμ 10, Μπατίστα, Σαβάνοβιτς 5, Λούκας 10, Κούτσο 5, Γκιουλέρ.

Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3(1), Χέρστον 14(2), Φώτσης 7(1), Κουκ 2, Τζότι 5, Μέλλι 10, Λάνγκφορντ 15(1), Τζεντίλε 3(1), Χέντριξ 8, Μπαζίλε 4.