2012-11-16 00:15:48
Φωτογραφία για Έπρεπε να νικήσει ο Παναθηναϊκός και νίκησε
Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-68 της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Euroleague και έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση της πρόκρισης στο Top 16. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και με όπλο την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία, έκαμψε την αντίσταση του συγκροτήματος του Πάμπλο Λάσο και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, για την συνέχεια της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός... θυμήθηκε ποιός είναι και με καταπληκτική άμυνα και παρουσία του Στέφαν Λάσμε έδειξε στην Ρεάλ ότι, τουλάχιστον, στο ΟΑΚΑ είναι αυτός ο... βασιλιάς (79-68)! Οι "πράσινοι" μετά το πρώτο δεκάλεπτο έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, ήταν πολύ καλά... διαβασμένοι και σταμάτησαν την Ρεάλ στους 68 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η... Βασίλισσα στα τελευταία τριάντα λεπτά του ματς πέτυχε μόλις 52 πόντους. Η πολύ καλή άμυνα έδωσε στον Παναθηναϊκό ρυθμό και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, που κάλυψαν την αστοχία του από μακριά.Ο Λάσμε με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση
. Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε στο ΟΑΚΑ το χειρότερο παιχνίδι της από την έναρξη της σεζόν, όπως παραδέχθηκε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της, Πάμπλο Λάσο: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του. Έκανε πολύ καλό παιχνίδι. Εμείς δεν ξεκινήσαμε καλά, παρότι άλλα έδειχνε το σκορ, δεν παίξαμε με το σωστό τρόπο. Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερο πάθος, έδειξε καρδιά. Η επιθυμία και το πάθος είναι τα σημαντικότερα στοιχεία σε ένα παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός τα είχε. Εμείς θα μάθουμε από αυτό το παιχνίδι, για τη συνέχεια. Κάναμε το χειρότερο αγώνα της χρονιάς σήμερα. Συγχαρητήρια και πάλι στον Παναθηναϊκό. Γνωρίζαμε εξ αρχής πως είμαστε σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο, με πολλές καλές ομάδες. Έχουμε άλλα τέσσερα παιχνίδια, για να πάρουμε την πρόκριση στο Top 16».