2012-11-15 19:00:34
Φωτογραφία για Το ήθελε και το έβαλε ο Ιμπραϊμοβιτς;
Σε one man show μετέτρεψε ο Ζλάταν Ιμπράϊμοβιτς το φιλικό Σουηδία - Αγγλία, οδηγώντας του Σουηδούς σε νίκη με 4-2! Ο επιθετικός της Παρί πέτυχε και τα τέσσερα(!) τέρματα των γηπεδούχων, σ' ένα ματς με συναρπαστική εξέλιξη και δύο ανατροπές. Ο Ζλάταν έβαλε μπροστά τους Σουηδούς στο 20ό λεπτό, ωστόσο η αντίδραση των Αγγλων ήταν άμεση, καθώς με γκολ των Γουέλμπεκ και Κόκερ στο 35' και το 38', αντίστοιχα, γύρισαν το ματς (2-1) πριν από το ημίχρονο. Τα "Λιονάρια", πάντως, υπολόγισαν χωρίς τον Ιμπραϊμοβιτς, που πέτυχε... χατ τρικ σε διάστημα 13 λεπτών! Στο 77' έκανε το 2-2, στο 84΄το 3-2, αλλά το καλύτερο το κράτησε για το 90ό λεπτό, σκοράροντας με ψαλιδάκι εκτός περιοχής από πλάγια θέση κι ενώ ο Χαρτ είχε -προς στιγμήν- απομακρύνει την μπάλα. Ένα γκολ στη κυριολεξία που ήρθε από τον ουρανό. Το θέμα είναι αν το ήθελε ο Ιμπραϊμοβιτς ή αν βοήθησε και λίγο (τι λίγο) η θεά τύχη.