2012-11-04 01:45:47
Φωτογραφία για Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, πρώτο διπλό (76-85)
Με «βομβαρδισμό» στην τελευταία περίοδο έξω από τα 6.75 και μπροστάρη τον Δημήτρη Βεργίνη, ο Άρης πήρε το πρώτο διπλό του στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας στο κλειστό του Περιστερίου τον Πανελευσινιακό με 76-85.

Οι «κίτρινοι», μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, λίγο έλειψε να χύσουν την καρδάρα με το γάλα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου σε σκόραραν εντός παιδιάς! Όμως στην τέταρτη περίοδο με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Βεργίνη, «βομβάρδισαν» το καλάθι των γηπεδούχων με 5 τρίποντα στο ξακίνημα και έφτασαν στη νίκη. Πέραν του Βεργίνη, αποτελεσματικός στην επίθεση ήταν ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς, ενώ βοήθησαν σημαντικά ο Αντώνης Ασημακόπουλος και ο Λευτέρης Μποχωρίδης. Από τους γηπεδούχους ο Παπανικολάου, ο Λιακόπουλος και ο Μαγκουνής ήταν οι μεγαλύτερες απειλές.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με ευστοχία έξω από α 6.75 προηγήθηκε 2-8. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν (12-12) με σερί 10-2, αλλά η συνέχεια ανήκε στους «κίτρινους«. Πε τον Πάσαλιτς να πετυχαίνει 9 πόντους από τον πάγκο, ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-26.

Η ομάδα του Αγγέλου κράτησε το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο. Μποχωρίδης και Βεργίνης συμπαραστέκονταν επιθετικά στον Πάσαλιτς (14π. στο ημίχρονο) και ο Άρης είχε απάντηση σε κάθε προσπάθυεια των νεοφώτιστων να πλησιάσουν. Μετέτρεψε το 33-38 σε 35-45 στο ημίχρονο, με τον Χαρίση να δίνει επίσης λύσεις.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Άρη, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει εντός παιδιάς! Με τους Παπανικολάου και Λιακόπουλο να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά με 60-54, πριν το 60-56 του 30'.

Ο Άρης εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο με μπροστάρητον Βεργίνη,. Ο 25χρονος γκαρντ πέτυχε 10 πόντους και οι «κίτρινοι» πέρασαν με 67-68 και με ««βομβαρδισμό» από τους Πάσαλιτς, Ασημακόπουλο, προηγήθηκαν 71-77. Στα 68'' πριν τη λήξη το καλάθι του Πελεκάνου (71-79) ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 35-45, 60-56, 76-85

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νίκου 8 (2τρ., 5ασ.), Παπανικολόπουλος 3, Παπανικολάου 15 (3), Ραΐβιο 2, Μαγκουνής 17 (6ρ.), Λιακόπουλος 20 (2), Δεληγιάννης 7, Καμπ 2, Τσιάκος, Χιουζ, Αβραμίδης 2.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 20 (4/4τρ.), Χαντ, Πελεκάνος 11 (6ρ.), Ασημακόπουλος 14 (2τρ., 10ρ.), Καραποστόλου 2, Χαρίσης 4 (7ρ., 4κοψ.), Μποχωρίδης 9 (1), Τσιάρας 2, Σαρικόπουλος, Βεργίνης 19 (3), Τσακαλέρης 4.