2012-11-02 00:15:00
Φωτογραφία για Μακάμπι Τελ Αβίβ-Πρόκομ 93-62
Αήττητη στην Ευρωλίγκα παρέμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία νίκησε εύκολα στο Ισραήλ την Πρόκομ με 93-62.

Ακόμα μία νίκη πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ για τον δεύτερο όμιλο, καθώς επικράτησε της αδύναμης Πρόκομ μέσα στο Ισραήλ.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους, οι Πολωνοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα τη Μακάμπι, η οποία έφτασε χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Μακάμπι κατάφερε να ανοίξει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης την ψαλίδα απέναντι στην Πρόκομ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 27-13. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν "πυροβολούσε" από τη γραμμή των 6μ.75 με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 50-30.

Στην επανάληψη η διαφορά θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο, το 30' θα βρει τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ στο 72-47, για να φτάσουν εύκολα στην τέταρτη νίκη τους στην Ευρωλίγκα σε ισάριθμα παιχνίδια με..., πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Από τους νικητές ο Χίκμαν σημείωσε 14 πόντους, ενώ ο Ντέιβιντ Λόγκαν είχε 13. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πρόσθεσε 11. Για την Πρόκομ ο Μπλέισινγκεϊμ πέτυχε 14 και ο Σζότκα 12.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 50-30, 72-47, 93-62.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 13(3), Τζέιμς 8, Σμιθ 8(1), Χίκμαν 14(2), Ελιάχου 6, Ροθ, Πνίνι 6(2), Μέντλεϊ 10(2), Οχαγιόν 8, Σερμαντίνι 11, Τόμας 2, Λάντεσμπεργκ 7(1).

Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 2, Πάμουλα, Ουίτκα, Μπλέισινγκϊμ 14(4), Άκερ 5(1), Μαχάλμπασιτς 6, Πόνιτκα 11(2), Κόζαρεκ 2, Σζότκα 12, Χρικάνιουκ 10.