2012-10-29 01:00:05
Φωτογραφία για Όταν μία κροτίδα θα μας έστελνε στα τελικά του EURO' 88
Στις 28 Οκτωβρίου του 1987  η Ολλανδία φιλοξενούσε την Κύπρο σε αγώνα του προκριματικού ομίλου όπου μετείχε και η εθνική μας ομάδα που νωρίτερα, τον Μάρτιο της ίδιας χρονιάς είχε αποσπάσει ισοπαλία 1-1 από τους Οράνιε στο ίδιο γήπεδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ολλανδούς να ανοίγουν γρήγορα το σκορ και λίγα λεπτά αργότερα ενώ οι γηπεδούχοι ήταν στην επίθεση, έσκασε κάτι που μόνο με βόμβα μπορεί κανείς να το χαρακτηρίσει μπροστά στον Κύπριο πορτιέρο Ανδρέα Χαρίτου. Η έκρηξη προκάλεσε ένα σύννεφο καπνού και φυσικά το ματς διεκόπη. Ένας νεαρός και άπειρος ρέφερι από το Λουξεμβούργο έγινε μπαλάκι στις διαθέσεις των Ολλανδών. Ενώ αρχικά αποφάσισε να διακόψει τον αγώνα, πήρε πίσω την απόφαση του. Το ματς συνεχίστηκε και η Ολλανδία επικράτησε με 8-0! Αργότερα η UEFA, ακύρωσε το ματς και το κατακύρωσε με 3-0 στην Κύπρο. Αυτή η απόφαση έδινε προβάδισμα στην Ελληνική ομάδα που αν νικούσε τους Οράνιε μερικές μέρες αργότερα στο τελευταίο ματς του ομίλου θα ήταν εκείνη που θα έπαιρνε την πρόκριση για τα τελικά του Euro του 1988 στην Γερμανία
. Με τα πολλά, η UEFA πήρε πίσω την απόφαση, διέταξε την επανάληψη του αγώνα (η Ολλανδία νίκησε με 4-0) και η ΕΠΟ διαμαρτυρόμενη, αποφάσισε να ορίσει ως έδρα διεξαγωγής του αγώνα με τους Ολλανδούς  την Ρόδο (!) και παράλληλα να παρατάξει την αναπληρωματική ομάδα. Φυσικά μόνο  κακό δεν έκανε στους Ολλανδούς, αυτή η απίστευτα κακή Ελληνική αντίδραση. Το ματς στην Ρόδο τελείωσε με νίκη των Οράνιε με 3-0 που πήραν έτσι την πρόκριση και μερικούς μήνες αργότερα αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης στην Γερμανία.

Πηγή: pamesports.gr