2012-10-28 23:17:42
Φωτογραφία για ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ 83-81 ΑΠΟ ΤΗ ΡΕΑΛ
Στο μεγάλο ντέρμπι της Ρεάλ με την Κάχα Λαμποράλ, οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη στην παράταση με 83-81 παρά τις… αυτοκτονικές τάσεις που έδειξαν στην κανονική περίοδο!

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 72-61, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όμως οι Βάσκοι με ένα σερί 11-0 ισοφάρισαν, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση με καλάθι του Λάμπε στα 7''!

Ένα γρήγορο 4-0 με την έναρξη της παράτασης έδωσε προβάδισμα στη Ρεάλ. Όμως παρά το γεγονός πως προηγήθηκε ακόμα και με 80-74 η αντ'ιπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους της Ευρωλίγκας είχε απάντηση!

Τρέχοντας ένα νέο σερί 7-0 κατάφερε να προσπεράσει με 80-81 χάρη σε καλάθι του Μπιέλιτσα στα 50' για τη λήξη του εξτρά χρόνου.

Στα 28'' ο Ρέγες κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε όμως στη μία βολή ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 81-81 και στην επόμενη επίθεση ο Λάμπε αστόχησε, ενώ η Ρεάλ βρήκε σκορ με τον Μίροτις που έκανε το σκορ 83-81, που ήταν και το τελικό μιας και στην τελευταία επίθεση ο Μπιέλιτσα -που πλέον δείχνει να γίνεται ο ηγέτης της Κάχα Λαμποράλ- δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι και σε δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-32, 58-51, 72-72, 83-81

ΡΕΑΛ: Ντρέιπερ 4, Ροντρίγκεθ 10, Πότσιους 5, Κάρολ 13, Φερνάντεθ 2, Σουάρεζ 4, Ρέγες 12, Μίροτιτς 16, Μπέγκιτς 6, Σλότερ 11.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Καμπέθας 2, Ερτέλ 2, Σαν Εμετέριο 8, Όλεσον 11, Κοσέρ 5, Ν. Μπιέλιτσα 25, Μ. Μπιέλιτσα 2, Λάμπε 22, Πλάις 4.