2012-10-28 17:54:10
Φωτογραφία για ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΣΚΑ Η ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ!
Μετά την πολύ καλή εμφάνιση στο ΣΕΦ και την νίκη της επί του Ολυμπιακού για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague, η Ζαλγκίρις επικράτησε στην έδρα της επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-66 για την VTB League.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή μέχρι και το ημίχρονο (43-41), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα (53-54).

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα του Ζοάν Πλάθα να αποδίδει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και να φτάνει στο 76-66, κάνοντας το 3/3 στη διοργάνωση.

Ξεχώρισε ο Ξιστόφ Λαβρίνοβιτς με 19 πόντους (7/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ) για τους νικητές

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, πραγματοποιήθηκε αγώνας στον οποίο συμμετείχαν θρύλοι των δύο ομάδων, ανάμεσά τους οι Άρβιντας Σαμπόνις και Βλάντιμιρ Τσατσένκο. Και εκεί η Ζαλγκίρις επικράτησε με 46-45.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-41, 53-54, 76-66

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 7 (1), Τζάαμπερ 7 (1), Λαβρίνοβιτς Ν. 5, Γιουσκεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους 2, Γιανκούνας 7, Ντέλας 1, Κουζμίνσκας 8, Λαφαγιέτ 3 (1), Καουκένας 12 (1), Φουτ 5, Λαβρίνοβιτς Ξ. 19 (7/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΤΣΚΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 2, Μίτσοβ 6 (1), Τζάκσον 7, Κρστιτς 11, Ουίμς 13 (3), Βοροντσέβιτς 6 (1), Νίκολας 7 (2), Κάουν 4, Χριάπα 8, Πονκρασόφ 2