2012-10-25 22:45:04
Φωτογραφία για Τελικά μήπως αδικούν τους εαυτούς τους στον Παναθηναϊκό;
Κρίμα. Μόνο αυτό μπορεί να πει κάποιος για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Λάτσιο. Όχι φυσικά για την συνολική εμφάνισή και την απόδοσή του, αλλά για τον τρόπο με τον οποίο δεν κέρδισε την Λάτσιο και έμεινε στο 1-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο. Ένα απίστευτο αυτογκόλ του Γιούρκα Σεϊταρίδη του στέρησε το «τρίποντο» το οποίο θα έπαιρνε υπό κανονικές συνθήκες με το τέρμα του Χοσέ Τοτσέ στο 89’. Ακόμη και έτσι, οι «πράσινοι» πάλι θα μπορούσαν να είναι νικητές, καθώς από το 64’ και μετά πίεσαν ασφυκτικά τους Ιταλούς, χάνοντας ουκ ολίγες ευκαιρίες. Η τύχη όμως για ακόμη μία φορά βρισκόταν σε άλλο γήπεδο. Όταν ο Φερέιρα έριξε στη μάχη τον Αμπέγιε Κουίνσι στο 68’ άλλαξε πρόσωπο ο Παναθηνϊκός και ο Γκανέζος συμπαρέσυρε θετικά όλη του την ομάδα. Και πάλι μεν χωρίς αγωνιστικό πλάνο, αλλά με τη φόρα και τα σλάλομ του Κουίνσι, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε φάσεις. Είχε τη βοήθεια και του ορεξάτου Χριστοδουλόπουλου αλλά και του Σεϊταρίδη ο οποίος φάνηκε να αφυπνίζεται στο τελευταίο 15λεπτο
. Το πέμπτο 1-1 σε 14 αγώνες φέτος άφησε γλύκα στους πράσινους. Όχι μόνο γιατί ήρθε απέναντι σε μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του Καμπιονάτο, τη Λάτσιο, αλλά κυρίως γιατί το γκολ της ισοφάρισης του Χοσέ Τοτσέ επιτεύχθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, εκεί που ελάχιστοι πίστευαν ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε κάτι καλό από την αναμέτρηση. Αυτό βέβαια είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας που έκαναν οι πράσινοι στα τελευταία λεπτά, όπου πίεσαν τους Ιταλούς, έκαναν φάσεις και απέδειξαν πως έχουν τις δυνατότητες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Τελικά μήπως οι ίδιοι οι παίκτες αδικούν τους εαυτούς τους τόσο καιρό; Ο Χάρης Μαυρίας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε ενέργεια στην επίθεση του Παναθηναϊκού. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός στάθηκε περισσότερο στο γεγονός ότι η ομάδα προσπαθεί μέχρι το τέλος του αγώνα. «Είναι πολύ σημαντικό που προσπαθούμε μεχρι το τέλος και κάνουμε ευκαιρίες. Το πρώτο γκολ ήταν καθαρά ατυχία όμως στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να πιέσουμε και να ισοφαρίσουμε. Στον επόμενο αγώνα στη Ρώμη θα πρέπει μπούμε απο την αρχή με πάθος και να πάμε για την νίκη. Η ψυχολογία είναι όντως ένα θέμα το οποίο θα λυθεί μόνο μέσα απο τη δουλειά στις προπονήσεις.»