2012-10-25 06:00:27
Φωτογραφία για Εύκολα την Αντβερπ (3-0)
Εντυπωσιακός ο Άρης επικράτησε με 3-0 της Βελγικής Άντβερπ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των ‘32' του CEV Cup, που διεξήχθη στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο.

Στα δύο πρώτα σετ οι κίτρινοι, παρόλο που αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους πασαδόρο Γιάννη Χαριτωνίδη (έμεινε εκτός λόγω τενοντίτιδας), ήταν εξαιρετικοί.

Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς, ο Άρης είχε πιο εύκολο έργο πάνω στο φιλέ και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, κάνοντας εύκολα το 2-0.

Στο γ' σετ οι Βέλγοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα, αποκτώντας μια σημαντική διαφορά (11-16). Ο Αινείας Τζελάτης από τη γραμμή του σερβίς (μεταξύ άλλων πήρε δύο άσους) έφερε τον Άρη στον πόντο, αλλά η Αντβερπ ξέφυγε και πάλι με 20-23. Ούτε εκεί όμως οι κίτρινοι το έβαλαν κάτω, πίεσαν εκ νέου τους Βέλγους στην υποδοχή και με σερί 5-0, πήραν το σετ και τη νίκη που τους δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στην Αμβέρσα κι ο Άρης χρειάζεται δεύτερη νίκη για να προκριθεί αφού σε περίπτωση ήττας, θα ακολουθήσει το ‘χρυσό σετ' (στους 15 πόντους).

«Άσχετα με την σημερινή της εμφάνιση ή Αντβερπ είναι πολύ καλή ομάδα... Εμείς δεν περιμέναμε να ξεκινήσει ο Μαρσέλις, αλλά δυσκολέψαμε την υποδοχή τους κι αυτό ήταν το κλειδί της νίκης., Αποδείξαμε ότι είμαστε μια ανταγωνιστική ομάδα και οι ήττες που έχουμε κάνει σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ είναι στις λεπτομέρειες», τόνισε ο Γιώργος Γιάτσης ενώ ο τεχνικός της Άντβερπ Κρις Τάνγκε σημείωσε: «Δεν παίξαμε καλά, αφού ακόμα και όταν είχαμε την ευκαιρία στο τρίτο σετ, να μειώσουμε σε 2-1 και ενδεχομένως να γυρίσουμε το ματς δεν το κάναμε. Στο τέλος, υποπέσαμε σε πολλά λάθη, τα οποία και μας ‘στοίχισαν'. Αντίθετα, ο Άρης ήταν πολύ καλός στο σέρβις, έπαιξε πρώτο χρόνο και πήρε το ματς. Δεν τα παρατάμε. Ο Άρης πήρε το πρώτο παιχνίδι, έχουμε ένα ακόμα στην έδρα μας και θεωρώ ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι πιθανά»

Τα σετ: 25-17, 25-21, 25-23

Άρης (Γιάτσης): Kυριακίδης12 8/18 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Γκιρτζίκης 7 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης, Κιόσης 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Τζελάτης 16 (12/22 επ., 4 άσοι), Ριζόπουλος 7 (4/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 71% υπ. - 29% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (65% υπ. - 38% άριστες) / Νικηφορίδης, Ντίνας 4.

Αντβερπ (Τάνγκε): Γουχλφαχρστρετερ 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Βαν Χεντ 3, Μαρσέλις 8 (7/15 επ., 57% υπ. - 36% άριστες), Παλαρίνι 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 39% άριστες), Κούλουβαν 11 (7/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ντίτλεβσεν 10 (9/27 επ., 1 άσο), Γιόρνα -λ (54% υπ. - 33% άριστες) / Ντε Μποντ, Βαν Γιάρσβλεντ, Βαν Βάλε, Μπάκαρτ