2012-10-17 11:55:31
Φωτογραφία για Προκρ.Μουντιάλ:Απίστευτα Χ για Γαλλία και Σουηδία!
Με γκολ του Ζιρού στο 94' η Γαλλία πήρε ισοπαλία 1-1 από την Ισπανία στην Μαδρίτη, ενώ η Γερμανία προηγήθηκε 4-0, όμως η Σουηδία πήρε ισοπαλία με 4-4 στο Βερολίνο! Νίκη με 10 παίκτες η Ιταλία, γκέλα η Πορτογαλία, αναβλήθηκε το Πολωνία - Αγγλία.

Με γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 94' η Γαλλία κατάφερε να πάρει σπουδαία ισοπαλία με 1-1 από την Ισπανία μέσα στην Μαδρίτη.

Το σκορ στο "Βιθέντε Καλντερόν" άνοιξε ο Σέρχιο Ράμος στο 25' και η "Furia Roja" έχασε τεράστια ευκαιρία πριν το ημίχρονο για 2ο γκολ, καθώς ο Ουγκό Γιορίς απέκρουσε πέναλτι του Φάμπρεγκας στο 42'.

Στο 32ο λεπτό κακώς δεν μέτρησε γκολ του Μενέζ (δόθηκε λανθασμένα οφ-σάιντ), αλλά στο 94ο λεπτό οι "τρικολόρ" κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την κεφαλιά του Ολιβιέ Ζιρού και πήραν σπουδαίο βαθμό, καθώς έχοντας την Ισπανία στην έδρα της γίνεται φαβορί για την 1η θέση του ομίλου.

Απίστευτη ισοπαλία η Σουηδία στην Γερμανία

Η Γερμανία προηγήθηκε με 4-0 στο Βερολίνο της Σουηδίας, αλλά οι Σκανδιναβοί κατάφεραν να πάρουν ισοπαλία με 4-4!

Με δύο γκολ του Κλόζε και ένα του Μέρτεζακερ τα "πάντσερ" προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο και το 4-0 έκανε ο Μεσούτ Εζίλ στο 56'.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς πέτυχε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 62' και δύο λεπτά αργότερα ο Λούστιγκ έκανε το 4-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον.

Ο Γιόχαν Ελμάντερ έβαλε το 3ο γκολ των Σουηδών στο 76' και στο 93' ο Ράσμους Ελμ ισοφάρισε για το τελικό 4-4.

Νίκη με 10 η Ιταλία

Η Ιταλία επικράτησε με 3-1 της Δανίας στο Μιλάνο, αν και από το 1ο λεπτό (16ο δευτερόλεπτο) του δευτέρου ημιχρόνου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Οσβάλντο για αγκωνιά.

Ρικάρντο Μοντολίβο και Ντανιέλε Ντε Ρόσι σκόραραν στο 33' και το 37' για την Ιταλία και μείωσε ο Κβιστ στο 45'+1, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Μπαλοτέλι έκανε το 3-1 στο 54'.

4Χ4 στην Ρουμανία η Ολλανδία

Η Ολλανδία νίκησε με 4-1 την Ρουμανία μέσα στο Βουκουρέστι και έδειξε με το "4 στα 4" πως δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση.

Λενς, Μάρτινς Ίντι, Ράφαελ φαν ντερ Φάαρτ και Ρόμπιν φαν Πέρσι πέτυχαν τα γκολ για τους "Oranje", οι οποίοι υποχρέωσαν την Ρουμανία σε πρώτη απώλεια.

Απόλυτο η Ρωσία, γκέλα η Πορτογαλία

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία, η Ρωσία νίκησε 1-0 το Αζερμπαϊτζάν με πέναλτι του Ρομάν Σιρόκοβ στο 84' και έκανε το "4 στα 4".

Η Πορτογαλία δύσκολα θα διεκδικήσει την πρώτη θέση, καθώς μετά την ήττα στην Ρωσία έμεινε στο 1-1 με την Β.Ιρλανδία, η οποία είχε βασικό τον Ρόι Κάρολ.

Οι Πορτογάλοι μάλιστα γλίτωσαν τα χειρότερα στο "Ντραγκάο", καθώς ισοφάρισε ο Έλντερ Ποστίγκα στο 79'.

Αναβλήθηκε το Πολωνία - Αγγλία

Λόγω έντονης βροχόπτωσης στην Βαρσοβία το Πολωνία - Αγγλία αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί την Τετάρτη στις 18:00.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ρωσία - Αζερμπαϊτζάν 1-0 (84' πέν. Σιρόκοβ)

Λευκορωσία - Γεωργία 2-0 (6' Μπρεσάν, 28' Ντράγκουν)

Ισραήλ - Λουξεμβούργο 3-0 (13' και 48' Χεμέντ, 35' Μπεν Μπασάτ)

Λετονία - Λίχτενσταϊν 2-0 (29' Κάμες, 77' Γκάουρακς)

Ανδόρα - Εσθονία 0-1 (57' Όπερ)

Νησιά Φαρόε - Ιρλανδία 1-4 (68' Χάνσεν / 47' και 52' Γουόλτερς, 73' αυτ. Γιουστίνουσεν, 88' Ο'Ντι)

Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Λιθουανία 3-0 (28' Ιμπίσεβιτς, 35' Ντζέκο, 40' Πιάνιτς)

Κύπρος - Νορβηγία 1-3 (42' Αλωνεύτης / 44' Χάνγκελαντ, 82' Ελιουνουσί, 83' Τζόσουα Κινγκ)

Ουκρανία - Μαυροβούνιο 0-1 (45' Νταμιάνοβιτς)

Κροατία - Ουαλία 2-0 (27' Μάντζουκιτς, 57' Εντουάρντο)

Τσεχία - Βουλγαρία 0-0

Ρουμανία - Ολλανδία 1-4 (39' Μάρικα / 9' Λενς, 29' Μάρτινς Ίντι, 45' πέν. Φαν ντερ Φάαρτ, 86' Φαν Πέρσι)

Αυστρία - Καζαχστάν 4-0 (23' και 64' Γάνκο, 71' Αλάμπα, 90' Χάρνικ)

Σλοβακία - Ελλάδα 0-1 (63' Σαλπιγγίδης)

Ισλανδία - Ελβετία 0-2 (66' Μπαρνέτα, 79' Γκαβράνοβιτς)

Σαν Μαρίνο - Μολδαβία 0-2 (73' πέν. Ντάντου, 78' Επουρεάνου)

Σκόπια - Σερβία 1-0 (59' πέν. Ιμπραΐμι)

Ουγγαρία - Τουρκία 3-1 (31' Κόμαν, 50' Σαλάι, 57' πέν. Γκέρα / 22' Μεβλιούτ Ερντίντς)

Γερμανία - Σουηδία 4-4 (8' και 15' Κλόζε, 39' Μέρτεζακερ, 56' Μεσούτ Εζίλ / 62' Ιμπραχίμοβιτς, 64' Λούστιγκ, 76' Ελμάντερ, 93' Ράσμους Ελμ)

Αλβανία - Σλοβενία 1-0 (36' Ρόσι)

Βέλγιο - Σκωτία 2-0 (69' Μπεντέκ, 71' Κομπανί)

Ιταλία - Δανία 3-1 (33' Μοντολίβο, 37' Ντε Ρόσι, 54' Μπαλοτέλι / 45'+1 Κβιστ)

Ισπανία - Γαλλία 1-1 (25' Σέρχιο Ράμος / 94' Ζιρού)

Πορτογαλία - Β.Ιρλανδία 1-1 (79' Έλντερ Ποστίγκα / 30' ΜακΓκιν)

Πολωνία - Αγγλία (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΒΡΟΧΗΣ)