2012-10-15 22:11:32
Φωτογραφία για Ίκαρος Καλλιθέας-Απόλλων Πατρών 67-65
Ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα Πατρών στην Γλυφάδα με 67-65 και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο Ίκαρος Καλλιθέας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του νεοφώτιστου Απόλλωνα Πατρών με 67-65.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έδειχναν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ελέγχουν το παιχνίδι, αλλά στην τέταρτη περίοδο ο Απόλλων Πατρών ισορρόπησε το ματς, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ολική επαναφορά και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τους νικητές ο Αλέξανδρος Κυρίτσης ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας 23 πόντους, ενώ ο Ουάιατ πρόσθεσε 17. Για τον Απόλλωνα οι ΜακΚόλουμ, Γουόκερ είχαν από 13 πόντους, με τον Κλάιμπερ να σταματάει στους 12.

Ο αγώνας:

Ο Ίκαρος Καλλιθέας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι απέναντι στους νεοφώτιστους. Με αυτόν τον τρόπο ο Μίτσιαλος θα κάνει το 8-0 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς και θα καταφέρουν με καλάθι του Γκιμπς να κάνουν το 12-4 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, ο Ίκαρος Καλλιθέας δεν θα δυσκολευτεί να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (17-12). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα καταφέρουν να πάνε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά, έπειτα από καλάθι του Ουάιατ (26-16). Ο Απόλλων Πατρών, όμως με πέντε διαδοχικούς πόντους θα ρίξει την διαφορά στους πέντε πόντους (26-21), αναγκάζοντας τον προπονητή του Ικάρου, Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ίκαρος θα διατηρήσει το προβάδισμα του και παρά τις προσπάθειες των νεοφώτιστων να πλησιάσουν και να περάσουν ακόμα και μπροστά στο σκορ θα κλείσουν το ημίχρονο με 41-34, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Αλέξανδρου Κυρίτση στην εκπνοή.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ουάιατ με κάρφωμα θα σημειώσει το 43-34 για να μειώσει ο Πέτροβιτς σε 43-36 για τον Απόλλωνα Πατρών στο 22'. Ο Κλάιμπερ με ακόμα δύο εύστοχες βολές θα ρίξει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (43-39), με τον Ουάιατ (1/2 βολές) να κάνει το 44-39.

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες Ο ΜακΚόλουμ θα μειώσει σε 44-41 για τους φιλοξενούμενους και από εκείνο το σημείο κι έπειτα θα δεχτεί έξι διαδοχικούς πόντους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει 50-41, ύστερα από τρίποντο του Γκίμπσον, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Λάζαρος Αγαδάκος θα ανεβάσει την διαφορά στους 12 πόντους (55-43) για να πετύχει ο ΜακΚόλουμ το 55-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Απόλλωνα θα ξεκινήσει δυνατά και με τον Πέτροβιτς θα μειώσει σε 57-52, σημειώνοντας ένα επιμέρους σκορ στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα (2-7). Ο Φαγιέ θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων, με τον Κλάιμπερ θα ρίχνει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (59-55) στο 35ο λεπτό του αγώνα.

Ο Δημήτρης Πρίφτης θα καλέσει τάιμ άουτ σε μία προσπάθεια να ξυπνήσει τους παίκτες του. Ο Βασίλης Σίμτσακ με 1/2 βολές θα πετύχει το 60-55, με τον Λιανό να μειώνει σε 60-57 στο 37'. Ο Κυρίτσης με 1/2 βολές θα κάνει το 61-57 και ο Γκραντ με 2/2 βολές θα φέρει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο Καλάθι (61-59).

Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Λαρεντζάκη (2/2 βολές) να σημειώνει το 63-61 και να απαντάει ο ΜακΚόλουμ (63-63). Ο Αλέξανδρος Κυρίτσης θα δώσει το προβάδισμα στον Ίκαρο 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς (65-63), ενώ ο Ουάιατ με 1/2 βολές θα κάνει το 66-63. Ο Γκραντ με 1/2 βολές θα σημειώσει το 66-64 και ο Κυρίτσης θα κάνει το 67-64 με1/2 βολές. Ο Γκραντ και πάλι με 1/2 βολές θα μειώσει σε 67-65, σκορ με το οποίο θα πάρει τη νίκη ο Ίκαρος.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 41-34, 55-45, 67-65.

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στραντ 6(2), Λαρεντζάκης 2, Κυρίτσης 23, Ουάιατ 17, Στέβοβιτς, Φαγιέ, Γκίμπσον 10(2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Μίτσιαλος 2, Σίμτσακ 5.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13, Καπερώνης, Γκραντ 13(1), Λιανός 6, Γουόκερ 3(1), Πέτροβιτς 11, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 12(2), Ζαφίρης 2, Τέρνερ 5.