2012-10-14 21:00:56
Φωτογραφία για ΚΑΛΟΣ ΓΙΑ 15' ΚΑΙ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 89-64
Ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε για 25 λεπτά, όμως στη συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του πρωταθλητή Ελλάδας και Ευρώπης Ολυμπιακού, ο οποίος αφυπνίστηκε από τον εκπληκτικό Έισι Λο και παίζοντας καλό μπάσκετ για τα υπόλοιπα 15 λεπτά, επικράτησε με 89-64.

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας αρκετό κόσμο στο πλευρό τους, έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, έστω και αν στο α' δεκάλεπτο αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στο πικ εν ρολ του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Ντόρσεϊ και ήταν αρκετά εύστοχος στα πρώτα σουτ που επιχείρησε, με τους Σπανούλη και Άντιτς να κάνουν το 7-2 και στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν και με 6 πόντους διαφορά (16-10).

Παρόλο που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 0/5 σουτ έξω από τα 6.75μ., έλεγχαν τα ριμπάουντ (12-7) και έτσι διατηρούσαν το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 16-16, όμως ο Περπέρογλου πρόλαβε το χρονόμετρο κι έγραψε το 18-16 του α' δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Έισι Λο στο παρκέ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό, ο οποίος άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με τρίποντο του ίδιου μάλιστα, οι πρωταθλητές βρέθηκαν στο +7 (29-22), ενώ ο Χάινς με κάρφωμα έγραψε τη μέγιστη τιμή της διαφοράς 33-24 στο 16'.

Ο ΠΑΟΚ πάντως έμεινε κοντά στο σκορ και με ένα επιμέρους 9-1, οι παίκτες του Μαρκόπουλου πλησίασαν στον πόντο (34-33). Με τη λήξη όμως του χρόνου επίθεσης ο Πρίντεζης έγραψε το 41-35 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν άλλαξε τίποτα... Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ελέγχει τα ριμπάουντ παρά την κακή του άμυνα και διατηρούσε το προβάδισμα, ενώ ο ΠΑΟΚ με κάποιες εμπνεύσεις των παικτών του έμενε κοντά στο σκορ (45-41). Δίνοντας όμως στους ερυθρόλευκους την ευκαιρία να παίρνουν επιθετικά ριμπάουντ, δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο.

Ένα τρίποντο του Παπανικολάου μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε ο ίδιος, έκανε το 51-43 στο 27', με τον ΠΑΟΚ να έχει μεγάλο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Έισι Λο. Ο Αμερικανός με τρεις συνεχόμενες προσωπικές του προσπάθειες, έφερε τον Ολυμπιακό στο +13 (61-48), αφυπνίζοντας την ομάδα του.

Το 63-51 του 30ού λεπτού δεν άφηνε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ. Ο Λο με ωραίο σουτ από τα 5,5 μέτρα έγραψε το 70-55 στο 33', έφτασε τους 17 πόντους και πέρασε στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στους 18 (73-55) και στο τάιμ άουτ που ακολούθησε, ο Σούλης Μαρκόπουλος τα έψαλλε στους παίκτες του.

Φυσικά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και ο αγώνας πλέον είχε διαδικαστικό χαρακτήρα... Ο Γκετσεβίτσιους στο 38' έγραψε το 87-59 κι έστειλε την ομάδα του στο +28. Το τελικό σκορ έφτασε στο 89-64 κι έτσι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-35, 63-51, 89-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 17(1), Άντιτς 7, Σπανούλης 11(1), Περπέρογλου 4, Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής 5, Γκετσεβίτσιους 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 15(!), Μάντζαρης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15(1), Κασελάκης, ΜακΓκραθ 9(1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 3, Παπαδόπουλος 6, Καλλές 6, Χαριτόπουλος 10.