2012-10-12 22:09:57
Φωτογραφία για Μπεσίκτας-Παρτιζάν Βελιγραδίου 81-65
Ιστορική πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα για την Μπεσίκτας επί της Παρτίζαν (81-65).

Η Μπεσίκτας σημείωση την πρώτη νίκη της ιστορίας της, καθώς επικράτησε της Παρτίζαν με 81-65 εντός έδρας, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες Ερμάν Κουντέρ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19-14.

Στη συνέχεια οι Σέρβοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά και πάλι οι Τούρκοι είχαν λύσεις. Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο 39-30, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 61-53.

Η Μπεσίκτας τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 81-65. Από τους νικητές ο Τζέρελς σημείωσε 15 πόντους, ενώ από την Παρτίζαν ο Λούσιτς πέτυχε 18.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-30, 61-53, 81-65.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 4, Ασίκ 5(1), Βίντμαρ 3, Φάλκερ 4, Σετίν 8(1), Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 25(5), Ντάσιτς 2, Χέρσεκ 6, Οζέρ 7(1), Τζέρελς 15(3).

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Τόμας, Μιλουτίνοφ, Ουέστερμαν 12(2), Λούσιτς 18(2), Μιλοσάβλιεβιτς 9(1), Μπογκντάνοβιτς 4, Γκάγκιτς 9, Μούσλι 4, Τσακάρεβιτς, Γκόρντον 9, Μπέρτανς.