2012-09-29 18:36:05
Φωτογραφία για Νικήτρια η Τσέλσι στο ντέρμπι του Λονδίνου
Η Τσέλσι "πέταξε" από το "Εμιρέιτς" μεταφέροντας στις... "αποσκευές" της τους βαθμούς της νίκης, που τη διατήρησαν πρώτη και αήττητη στην πρέμιερ λιγκ.

Στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής οι "μπλε" επικράτησαν των "κανονιέρηδων" με 2-1 και ξέφυγαν από την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ επτά βαθμούς. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο προηγήθηκε με τον Τόρες στο 20΄ αλλά οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, καθώς υπήρξε "απάντηση" από τον Ζερβίνιο στο 43΄. Το γκολ της νίκης για την Τσέλσι σημείωσε, εις βάρος της ομάδας του, στο 53ο λεπτό ο Βερμάελεν, σε φάουλ που εκτέλεσε ο Μάτα. Εκτός της ήττας, ο Αρσέν Βενγκέρ έχει πλέον να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό του Ντιαμπί, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 15ο λεπτό από τον Τσάμπερλεν και η συμμετοχή του στον αγώνα με τον Ολυμπιακό είναι αμφίβολη.