2012-09-29 10:51:55
Φωτογραφία για Ποδαρικό ο Παππάς στον Σπανό
    Συμπληρώνεται , αισίως , το ένα έκτο της περιόδου 2012-2013 στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής ,

αλλά , ταυτοχρόνως , αρχίζει το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής κατηγορίας . Το ενδιαφέρον θα είναι

μεγάλο , λόγω της αναδιάρθρωσης των κατηγοριών που αποφασίστηκε .

Κατά τα άλλα , ο Δούρος όρισε διαιτητή του συνδέσμου Αθηνών μόνο στον αγώνα Ατρόμητος-

Ολυμπιακός , χωρίς να πράξει το ίδιο και για τον αγώνα Πανιώνιος-ΑΕΚ . Όσο για την εισαγγελική

έρευνα , που διατάχθηκε για το δημοσίευμα της  "Καθημερινής"  σχετικά με τον πίνακα διαιτητών ,

προβλέπω πάλι να την πληρώνει ο Αλαφούζος , αφού το δημοσίευμα αναφέρει αοριστολογίες ,

χωρίς αναφορές σε ονόματα . Προσωπικά , θεωρώ ότι ο Σαρρής θα είναι ο διάδοχος του Πιλάβιου ,

γιατί η υποψηφιότητα Γκαγκάτση θα συντριβεί . Η εποχή Κόκκαλη , παρήλθε οριστικά .

Για να δούμε , τι περιμένουμε από τις αναμετρήσεις του τριημέρου .

Πανιώνιος-ΑΕΚ

Αγώνας αθηναϊκών ομάδων , αλλά χωρίς διαιτητή του συνδέσμου Αθηνών . Θα διαιτητεύσει ο

Αρετόπουλος του συνδέσμου Τρικάλων . Είναι η δεύτερη φορά που διευθύνει αγώνα Α' Εθνικής .

Όσες φορές έχει σφυρίξει , εντός έδρας αγώνα , ομάδα της Αθήνας , δεν έχουν σημειωθεί

παραπάνω από δύο γκολ στο σύνολο τερμάτων . Έχει σφυρίξει μία φορά τον Πανιώνιο εντός έδρας

(1-1 με την Καβάλα) , ενώ έχει σφυρίξει δύο φορές την ΑΕΚ εκτός έδρας  . Την πρώτη φορά κέρδισε

η ΑΕΚ , ενώ την δεύτερη φορά ήρθε ισόπαλη.

Πρόβλεψη : 2-0 , 1-1

Κέρκυρα-ΟΦΗ

Διαιτητής ο Στυλιάρας του συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας . Δεύτερη φορά διευθύνει εντός έδρας

αγώνα της Κέρκυρας , με την Κέρκυρα να κερδίζει και τις δύο με 1-0 . Επίσης με 1-0 είχε ηττηθεί ο

ΟΦΗ , στον μοναδικό αγώνα που σφύριξε ο Στυλιάρας τον ΟΦΗ εκτός έδρας .

Πρόβλεψη : under 2.5

Ατρόμητος-Ολυμπιακός

Τον τρίτο του αγώνα για την φετινή περίοδο θα διευθύνει ο Παππάς του συνδέσμου Αθηνών και

μάλιστα , τον δεύτερο εντός εδρας αγώνα ομάδας της Αθήνας . Είναι όμως η πρώτη φορά που θα

διαιτητεύσει εντός έδρας αγώνα του Ατρομήτου , στην τέταρτη  αγωνιστική περίοδο που διευθύνει

αγώνες Α' Εθνικής .Τι μπορεί να περιμένει ο Σπανός από το ποδαρικό του Παππά ;

Ο Ολυμπιακός , όσες φορές τον έχει σφυρίξει ο Παππάς σε εκτός έδρας αγώνα , έχει κερδίσει .

Πρόβλεψη : over 2.5 , 1-2 σκορ

Πανθρακικός-Βέροια

Αγώνας δύο εκ των προβιβασμένων ομάδων της περυσινής περιόδου . Διευθύνει ο

Δασκαλόπουλος του συνδέσμου που ανήκει και ο Δούρος  , του συνδέσμου Κορινθίας δηλαδή .

Είναι ο δεύτερος αγώνας που θα διευθύνει αυτή την περίοδο . Όσο καιρό ο Δασκαλόπουλος

σφύριζε αγώνες Β' Εθνικής , σφύριξε μία φορά τον Πανθρακικό ως γηπεδούχο , με τελικό

αποτέλεσμα 0-0 . Έχει σφυρίξει δύο φορές την Βέροια σε εκτός έδρας αγώνες  , με τελικό

αποτέλεσμα μία νίκη και μία ήττα .

Πρόβλεψη : under 2.5 , 0-0

ΠΑΟΚ-Άρης

Ο αγώνας των αιωνίων της Θεσσαλονίκης , το οποίο , μάλλον λόγω κρίσης , δεν έχει ,

δυστυχώς ,την παλιά αίγλη . Διευθύνει ο Κάκος του συνδέσμου Κερκύρας . Είναι η πρώτη φορά

που σφυρίζει αγώνα των δύο ομάδων  , στην Τούμπα , για το πρωτάθλημα . Έχει σφυρίξει έναν μεταξύ τους αγώνα για το κύπελλο , την περίοδο 2008-2009 , με τελικό αποτέλεσμα 0-0 . Είναι η τρίτη φορά που σφυρίζει αγώνα της τρέχουσας περιόδου . Οι δύο προηγούμενες αναμετρήσεις

είχαν λήξει με 0-0 . Μέχρι στιγμής , τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία σε αγώνες πρωταθλήματος όπου

έχει σφυρίξει ο Αναστάσης , δεν έχει εμφανιστεί .

Πρόβλεψη : σκορ 2-1 , 0-1

Πλατανιάς-Ξάνθη

Ένας αγώνας με πρωτοεμφανίσεις . Είναι η πρώτη φορά που η ομάδα του Πλατανιά κάνει την

εμφάνισή της στο κουπόνι του στοιχήματος . Θα ήταν η πρώτη εμφάνιση του Βασίλη Δανιήλ

στον πάγκο της Ξάνθης , αν δεν είχε σπάσει το πόδι του στο ατυχές συμβάν με τον Ντάνι . Θα

ήθελα εδώ βέβαια , να μάθω από τον Πανόπουλο , εάν ο  "παραιτηθέντας"  Ουζουνίδης ήταν καλός

προπονητής πέρυσι , όταν στον δεύτερο γύρο η Ξάνθη έχασε τις 10 από τις 15 αγωνιστικές .

Σε αντίθεση με τον Δανιήλ , την πρώτη του εμφάνιση στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο θα

πραγματοποιήσει ο διαιτητής της συνάντησης , ο Γεράσιμος Ντίτσιος του συνδέσμου Πρέβεζας .

Ο Γεράσιμος ανέβηκε πέρυσι στους πίνακες της Α'  Εθνικής , αλλά έκανε λάθη στον πρώτο αγώνα

που διήυθυνε μεταξύ Δόξας-ΟΦΗ και τον επανέφερε ο Δούρος μετά από δεκαοκτώ αγωνιστικές .

Πρόβλεψη : 0-1

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης

Έχει πολύ παρασκήνιο αυτός ο αγώνας . Ακούγεται ότι , ο Αλαφούζος έχει σύμβουλο επί

διαιτητικών θεμάτων τον Σωτήρη Βοργιά , έναν ιδιόρυθμο και με όχι και τόσο καλές εμφανίσεις

διαιτητή , ο οποίος νόμιζε ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν χώρος εκγύμνασης νεοσυλλέκτων ,

μπερδεύοντας την ιδιότητα του διαιτητή με το επάγγελμα του καραβανά που απαγγελόταν .

Διαρρέεται λοιπόν ότι ο Κουκουλάκης χρωστάει χάρες στον Παναθηναϊκο , τον καιρό που

επέστρεψε από την Ιταλία . Ίσως για αυτόν τον λόγο ο Δούρος να όρισε τον διαιτητή του συνδέσμου

Ηρακλείου , μήπως και ο Αλαφούζος δει χαρά στα σκέλια του . Πάει για δεύτερη ήττα συνεχόμενη

ο Τσιώλης ;

Στα μείον για τον Αστέρα Τρίπολης να προσθέσω και το ότι , δεν έχει κερδίσει ποτέ όταν είναι

φιλοξενούμενος αθηναϊκών ομάδων , με διαιτητή τον Κουκουλάκη . Ο ΠΑΟ έχει μόνο νίκες στους

εντός έδρας αγώνες του με τον Κουκουλάκη διαιτητή και φέρνει πάντα over 2.5 .

Πρόβλεψη: σκορ 2-1

ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός

Τον έφτιαξε ο Δούρος τον Κομπότη . Δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με διαιτητή του συνδέσμου

Αθηνών . Σφυρίζει ο Καλογερόπουλος . Είναι ο τρίτος αγώνας που διευθύνει αυτήν την περίοδο

ο Καλογερόπουλος . Έχει σφυρίξει δύο φορές τον ΠΑΣ όταν έπαιζε στην Β' Εθνική , με τον ΠΑΣ

να κερδίζει και τις δύο . Δεν έχει σφυρίξει ποτέ τον Λεβαδειακό σαν φιλοξενούμενο .

Πρόβλεψη :σκορ 0-0