2012-09-28 23:30:26
Φωτογραφία για Προκρ.Ευρωλίγκας:Στους ομίλους η Καντού!
Η Καντού επικράτησε της Λε Μαν με 80-66 και εξασφάλισε το τελευταίο "εισιτήριο" για την Ευρωλίγκα! Στον όμιλο του Παναθηναϊκού οι Ιταλοί.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Καντού, η οποία εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε της Λε Μαν με 80-66.

Με αυτόν τον τρόπο οι Ιταλοί εξασφάλισαν το τελευταίο "εισιτήριο" για την Ευρωλίγκα και θα βρεθούν στoν πρώτο όμιλο μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους απέναντι στους Γάλλους, οι οποίοι όπως και με την Ούνιξ Καζάν προσπάθησαν να μπουν δυνατά και να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-12, ενώ ο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 44-28.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο με τους Ιταλούς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Η Λε Μαν προσπάθησε να αντιδράσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 52-42 με τον Ισσά. Παρόλα αυτά η Καντού με την βοήθεια του κόσμου της πάτησε... γκάζι και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 21 πόντων (65-44).

Οι Ιταλοί δεν θα δεχτούν άλλη πίεση από τη Λε Μαν και θα καταφέρουν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-28, 65-44, 80-66.

Καντού (Τρινκιέρι): Κούτλατσεκ, Αμπάς, Σμιθ 7(1), Μαρκοϊσβίλι 10(1), Λιούνεν 15(3), Ματζαρίνο 3(1), Καζέλλα, Μπρουκς 5, Τάις 8, Τάμπου - Εμπόμα 9(1), Αραντόρι 1(1), Κουζέν 11.

Λε Μαν (Τζάκσον): Ελ Αμίν 8, Καουντί 8(1), Κόφι 4, Βίκτορ 11, Σάι 6, Ισσά 5, Μπατίστα 15, Καουντί Χ. 2, Λονγκ 7.