2012-09-27 01:03:20
Φωτογραφία για Προκρ.Ευρωλίγκας:Ούνιξ-Λε Μαν ο 2ος ημιτελικός
Η Λε Μαν επικράτησε της Ντόνετσκ με 61-55 και θα αντιμετωπίσει αύριο (27/09) την Ούνιξ Καζάν με φόντο μία θέση στον τελικό των προκριματικών της Ευρωλίγκας.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Λε Μαν, η οποία επικράτησε της Ντόνετσκ με 61-55 και πέρασε στα ημιτελικά των προκριματικών της Ευρωλίγκας.

Επόμενος αντίπαλος για τους Γάλλους θα είναι αύριο (Πέμπτη, 27/09) η Ούνιξ Καζάν, σε ένα ματς που αναμένεται να είναι πολύ δύσκολο για τη Λε Μαν.

Η Ντόνετσκ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της από τα πρώτα λεπτά. Έτσι, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19-12. Παρόλα αυτά η Λε Μαν αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά στο ημίχρονο με 35-31.

Στην τρίτη περίοδο οι Ουκρανοί ισορρόπησαν τον αγώνα, αλλά οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν τηντρίτηπερίοδο έστω και με οριακό προβάδισμα μπροστά στο σκορ (48-47). Στα τελευταία δέκα λεπτά η Λε Μαν διατήρησε τον έλεγχο και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 61-55.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-31, 48-47, 61-55.

Λε Μαν: Ελ Αμίν 12(3), Καουντί 3, Κόφι 12, Βίκτορ 1, Σάι 10, Ισσά 2, Μπατίστα 7, Χ. Καουντί, Λονγκ 14(2).

Ντόνετσκ: Φίσερ 2, Κάρι 10, Στογιανόφσκι 11(1), Σονγκάιλα 4, Λίποβι, Ραντένοβιτς 2, Πουστοζοβνόφ 5(1), Πέρκινς 15, Γκλίμποβ 4, Ιβάνοφ 2.

Πηγή:sport24.gr