2012-09-25 22:24:57
Φωτογραφία για Προκρ.Ευρωλίγκας:Στα ημιτελικά η Νίμπουργκ
Η τσέχικη Νίμπουρκ με αντεπίθεση διαρκείας στην δ' περίοδο επικράτησε εύκολα της Οστάνδης με σκορ 83-65 κι έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους "4" των προκριματικών

Παίζοντας με μυαλό στο δ' δεκάλεπτο, η Νίμπουρκ έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση επί της Οστάνδης και "σφράγισε" το εισιτήριο της για τους "4" των προκριματικών της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Χρήστου Ταπούτου, έτρεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ένα επιμέρους 15-3 με το οποίο ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά.

Στον πρώτο της αγώνα, η Νίμπουρκ έδειξε σε πολύ κατάσταση και με όπλο την ευστοχία της από τα 6.75μ. (46% με 12/26), "σκότωσε" την αντίπαλό της.

Ο Ταπούτος αγωνίστηκε για 22 λεπτά, πέτυχε 4 πόντους και μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-43, 68-62, 83-65

Νίμπουρκ: Μπεντά 14, Σοκολόφσκι, Χρούμπαν 8, Έιμπραμς 15(3), Χούσκα 9(3), Παλύζα 6(2), Νεκάς, Τέιλορ 13(2), Ταπούτος 4, Νέιμικ 4, Πάβκοβιτς 10(2), Πομίκαλεκ.

Οστάνδη: Κάτνιτς 14, Στόγιτς 7, Λογιέφσκι 16(1), Πέτροβιτς, Γουίλκινσον 3(1), Ράιτ 14, Τζόρτζεβιτς 5(1), Ντρόμπνιακ 6.