2013-01-12 00:25:27
Φωτογραφία για Το πάλεψε,αλλά έχασε από την Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός
Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη με 76-68 και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο "Top-16".

Σε μία αναμέτρηση όπου Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός έδωσαν μάχες σώμα με σώμα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στη νίκη με 76-68 κόντρα στους "ερυθρόλευκους".

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν επέτρεψαν στους Καταλανούς να αποσπαστούν στο σκορ, πλησίασαν με τρίποντα του Άντιτς και καλάθι του Χάινς σε 74-68, μισό λεπτό πριν το τέλος, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική επαναφορά.

Η Μπαρτσελόνα, η οποία αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον αρχηγό της Χουάν Κάρλος Ναβάρο που ένιωσε ενοχλήσεις και πάλι στο πέλμα κατάφερε με τον Άντε Τόμιτς... αιχμή του δόρατος να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη, από την στιγμή που είχε ηττηθεί την προηγούμενη αγωνιστική από την Χίμκι στη Ρωσία.

Ο Κροάτης σέντερ σημείωσε 15 πόντους σε 30 λεπτά χρόνου συμμετοχής, μάζεψε 12 ριμπάουντ και δημιούργησε πρόβλημα σε κάθε παίκτη του Ολυμπιακού που έριξε επάνω του ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που τελείωσε το ματς με 10 πόντους, όσους και οι Σάδα, Χουέρτας που προσπάθησαν να καλύψουν το κενό του Ναβάρο.

Από τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε 14 πόντους, ο Πέρο Άντιτς που έβαλε και πάλι στο ματς τους Πειραιώτες είχε 9 πόντους, όσους και ο Κάιλ Χάινς με τον Βασίλη Σπανούλη. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι είχε θετικό ντεμπούτο με τη φανέλα των Πειραιωτών στην Ευρωλίγκα, καθώς σε 7 λεπτά είχε 6 πόντους και 3 ριμπάουντ. Επόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό την επόμενη Παρασκευή (16/01) με αντίπαλο τη Σιένα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα να προηγηθεί με 5-0. Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα μείωσε στο τρίτο λεπτό σε 4-5 με τον Σάδα, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Πάουελ, ύστερα από δύο εύστοχες βολές να κάνει το 8-9 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στη συνέχεια, ο Ουάλας έκανε το 10-9 και ο Πιτ Μάικλ ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους για τους γηπεδούχους. Ο Μάικλ και πάλι έκανε το 14-9, ενώ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο πέτυχε το 16-9, με τον Γιώργο Πρίντεζη να μειώνει σε 16-11. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ διατήρησαν το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 18-13, έπειτα από καλάθι του Κάιλ Χάινς.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 21-13 και ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 21-15. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας σημείωσε το 23-15, με τον Κάιλ Χάινς να πετυχαίνει το 23-17 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο αρχηγό των Πειραιωτών έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Ολυμπιακό (23-19) και ο Άντε Τόμιτς έκανε το 24-19 με 1/2. Ο Σπανούλης και πάλι μείωσε σε 24-21 και ο Μάικλ ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (26-21). Ο Σάδα με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (28-21), καθώς του είχε κάνει αντιαθλητικό φάουλ ο Περπέρογλου. Ο Εράζεμ Λόρμπεκ σημείωσε το 30-21 με τον Σερμαντίνι ύστερα από κάρφωμα να μειώνει στους οκτώ πόντους, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (32-24).

Ο Άντε Τόμιτς στο 29ο λεπτό χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Σπανούλης έκανε το 34-27. Ο Κώστας Παπανικολάου μείωσε σε 34-29 και οι Ουάλας, Τζαβάι ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (39-29), κι ενώ είχε προηγηθεί τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία.

Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 41-32, ύστερα από καλάθι του Πιτ Μάικλ, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ.

Κοντά οι δύο ομάδες, χωρίς Ναβάρο η Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο μπήκε δυνατά στο παρκέ, όπως έκανε και στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και με τον Γιώργο Πρίντεζη κατάφερε να μειώσει σε 41-35 και 41-37. Ο Τόμιτς πέτυχε το 43-37, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στη Μπαρτσελόνα (45-37) για να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Πρίντεζης που μείωσε στους πέντε πόντους (45-40).

Ο Σπανούλης έξι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, μείωσε σε 47-42, με τον Γιασικεβίτσιους να ανεβάζει την διαφορά στους επτά πόντους (49-42), ο οποίος με συμπληρωματική εύστοχη βολή πέτυχε το 50-42. Ο Πάουελ έκανε το 50-44 και ο Εράζεμ Λόρμπεκ ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (52-44). Ο Λο μείωσε σε 52-46 και ο Μάικλ για ακόμα μία φορά θα σημειώσει το 54-46.

Ο Έισι Λο έκανε το 54-48, με τον Βίκτορ Σάδα που βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση να κάνει το 56-48. Ο Χουέρτας έκανε το 58-52 και ο Άντε Τόμιτς με κάρφωμα στο 29' πέτυχε το 60-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Μπαρτσελόνα κατάφερε με τον Χουέρτας να κάνει το 64-55, ενώ ο Βραζιλιάνος με δύο εύστοχες βολές σημείωσε και το 66-55, ανεβάζοντας την διαφορά στους 11 πόντους. Ο Έισι Λο έδωσε ανάσα στους "ερυθρόλευκους" (66-57), αλλά και πάλι ο Άντε Τόμιτς θα πετύχει το 68-57 για τους Καταλανούς.

Ο Πέρο Άντιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα μειώσει στο 35ο λεπτό σε 68-60 κι ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι για περίπου ένα λεπτό. Ο Χουέρτας ανέβασε και πάλι την διαφορά στους δέκα πόντους (70-60) για να ευστοχήσει εκ νέου σε σουτ τριών πόντων ο Άντιτς που έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (70-63).

Ο Σπανούλης θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων στο 36', χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, χωρίς όμως να επωφεληθούν οι γηπεδούχοι. Ο Λόρμπεκ πέτυχε το 72-63 για τους Καταλανούς, αλλά ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 72-66.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ένα όμορφο καλάθι έκανε το 74-66, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Κάιλ Χάινς μείωσε σε 74-68, με τον Σάδα να κάνει επιθετικό φάουλ στον Πέρο Άντιτς και να αναγκάζει τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Ο Άντιτς 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Χουέρτας στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το 76-68, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί και το παιχνίδι, καθώς ο Κώστας Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 41-32, 60-52, 76-68.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 10, Χουέρτας 10, Ναβάρο 5, Γιασικεβίτσιους 10(1), Τοντόροβιτς, Ουάλας 6, Ινγκλς, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6, Τζαβάι 2, Μάικλ 12, Τόμιτς 15.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 9(3), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 4, Σερμαντίνι 6, Σλούκας, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14(2), Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 3(1).